Oblubieńcami jesteśmy, kiedy dusza wierna łączy się w Duchu Świętym z Panem naszym Jezusem Chrystusem. Braćmi dla Niego jesteśmy, kiedy spełniamy wolę Ojca, który jest w niebie. Matkami, gdy nosimy Go w sercu i w ciele naszym przez miłość Boską oraz czyste i szczere sumienie; rodzimy Go przez święte uczynki, które powinny przyświecać innym jako wzór. O , jak chwalebna to rzecz mieć w niebie świętego i wielkiego Ojca! O, jak świętą jest rzeczą mieć pocieszyciela, tak pięknego i podziwu godnego oblubieńca! To słowa z Listu do wiernych [redakcja 1] św. Franciszka z Asyżu, który odkrył szczególną miłość Boga Ojca jaką ma On do wszystkich stworzeń. Święty Franciszek uczy nas, że mając Jednego Ojca w niebie wszyscy jesteśmy braćmi. Jesteśmy jedną rodziną nie ze względu na więzy krwi, ale więzy ducha. Gdy zbliżamy się do Boga, zbliżamy się do siebie nawzajem i zmierzamy ku Niemu RAZEM!

Kolejny dzień Spotkania Młodych w Wołczynie pomógł zebranym odkrywać wartość wspólnoty, jako szczególnego miejsca działania Boga. Przyczyniły się do tego konferencje wygłoszone przez braci kapucynów Tomasza Łakomczyka i Sebastiana Majchra oraz Pana Jacka Pulikowskiego.

Bardzo otwarcie i wprost mówił o kwestiach gender, macierzyństwa i ojcostwa. 0 % owijania w bawełnę, 100% konkretów. – Tak o konferencji Jacka Pulikowskiego wypowiadała się Basia z Bytomia. Natomiast Weronika z Nowej Soli poruszona konferencją br. Tomasza Łakomczyka dodała: W sposób obrazowy pokazał, że nie ma idealnego człowieka, ale we wspólnocie jest siła pochodząca z najlepszych cech tych, którzy ją tworzą.

 

 

Chrystus wybiera na apostołów łaski Bożej, kogo chce, jak chce i kiedy chce. W tym roku pięciu braci przyjęło święcenia prezbiteratu. Są to: Wojciech Sokołowski, Mateusz Skoczylas, Daniel Kowalewski, Wojciech Marek Pawłowski oraz Ryszard Dorda. Zgodnie z długą tradycją bracia neoprezbiterzy odprawili „na Wołczynie” uroczystą Eucharystię, podczas której dziękowali Bogu za darmowy i niezasłużony dar kapłaństwa. Homilię wygłosił br. Bogumił Kusiak. Poruszył w niej kwestie potrzeby bliskości Boga oraz drugiego człowieka, którą każdy z nas nosi w swoim sercu.

Nie zabrakło czasu na wspólnotową modlitwę jutrznią oraz nieszporami, a także na spotkania w grupach. Odbyły się również dwa niecodzienne wydarzenia: popołudniowe tańcowanie pod białym namiotem oraz mecz Kapucyni vs „reszta świata”. Jak przystało ubogim i pokornym – bracia pozwolili wygrać drużynie przeciwnej.

Wyjątkowymi wydarzeniami były również: Koncert zespołu Maleo Reggae Rockers oraz zamykające dzień nabożeństwo Wybierz, przygotowane przez braci Mateusza Skoczylasa i Ryszarda Dordę. Podczas nabożeństwa prezbiterzy modlili się wstawienniczo nad uczestnikami prosząc dobrego Boga o rozeznania zarówno życiowego powołania, jak i rozpoznawania działania Boga w codziennym życiu.

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska


Fot. br. Piotr Tokarz OFMCap