W niedzielę 3 czerwca 2018 roku w Wałczu miała miejsce uroczysta Msza Św., podczas której brat Tomasz Żak, Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej, wręczył krzyż misyjny przyszłemu misjonarzowi bratu Maciejowi Jabłońskiemu. Tym samym brat Maciej został posłany, aby głosić Dobrą Nowinę w Afryce, w Republice Środkowoafrykańskiej.

Uroczysta Eucharystia zgromadziła w parafii świętego Antoniego wielu braci kapucynów, krewnych i przyjaciół przyszłego misjonarza oraz ludzi dobrej woli, dla których sprawa misji afrykańskich jest niezwykle ważna.

Kazanie wygłosił brat Robert Wnuk – misjonarz i radny Kustodii Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu. W swojej homilii brat Robert przybliżył słuchaczom sytuację, jaka panuje w Republice Środkowoafrykańskiej oraz warunki w jakich pracują misjonarze. Na zakończenie zachęcił młodych ludzi do zaufania Bożej Opatrzności, otwarcia się na powołanie i odważnego pójścia tam, gdzie Bóg posyła.

Proboszcz, brat Waldemar Korba, wręczył bratu Maciejowi stułę – znak kapłańskiej posługi – oraz zapewnił, że rodzinna parafia świętego Antoniego w Wałczu zawsze będzie otaczała modlitewną troską nowego misjonarza.

Poniżej prezentujemy krótki życiorys nowego misjonarza oraz galerię zdjęć z uroczystości.

 

Brat Maciej Jabłoński OFMCap
urodził się 14 marca 1986 roku w Wałczu. W 2005 roku ukończył w swoim rodzinnym mieście II Liceum Ogólnokształcące. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i  odbył postulat w Stalowej Woli. W 2006 roku rozpoczął w Sędziszowie Małopolskim nowicjat, który zwieńczył złożeniem 16 września 2007 pierwszej profesji zakonnej. W tym samym roku rozpoczął formację postnowicjacką i studia filozoficzno-teologiczne w WSD Kapucynów w Krakowie.

19 marca 2013 złożył wieczystą profesję na ręce Ministra Prowincjalnego brata Jacka Waligóry, a 17 maja 2014 roku przyjął święcenia prezbiteratu, przez posługę bpa Romana Pindla - ordynariusza diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Od czerwca 2014 do lipca 2017 roku posługiwał duszpastersko we Wrocławiu. Był katechetą w Zespole Szkół nr 4, prowadził przygotowanie młodzież do bierzmowania, był opiekunem Kręgu Domowego Kościoła, wspólnoty „Ichtis”, asystentem wspólnoty MF Tau i WFTau.

Od lipca 2017 przygotowywał się do pracy misyjnej w Afryce. Ukończył Cours de Civilisation Française de la Sorbonne w Paryżu, odbył dwu miesięczny staż przygotowawczy w Kustodii Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu oraz uczestniczył w międzyfranciszkańskim kursie misyjnym, we wspólnocie międzynarodowej „Notre Dame des Nations” w Brukseli.

3 czerwca 2018 roku otrzymał krzyż misyjny z rąk Ministra Prowincjalnego, brata Tomasza Żaka, w rodzinnej parafii pw. Świętego Antoniego w Wałczu.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska