Już po raz szósty w Nowej Soli pobiegną „wierzący i wątpiący” do Pustego Grobu trasą o długości 10 km. Pobiegną za przykładem Apostołów: św. Piotra i św. Jana, by upewnić się, że Grób Jezusa jest pusty (J 20,1-10). Tegoroczny bieg ma szczególnego patrona - św. Jana Pawła II, który 13 lat temu 2 kwietnia o godz. 21:37 odszedł do Pana. A to właśnie w tym roku Poniedziałek Wielkanocny, tradycyjny już termin naszego Biegu, wypada 2 kwietnia. Dlatego nie mogliśmy wybrać innego patrona tegorocznej edycji. W zeszłym roku patronem był św. Ojciec Pio. Z tej racji w pakiecie startowym znajdzie się książka pt. „Jan Paweł II i Ojciec Pio. Historia niezwykłej znajomości”.

Św. Jan Paweł II tak mówił w Warszawie na Placu Zwycięstwa w 1979 roku: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Te słowa naszego Wielkiego Rodaka nabierają szczególną moc i znaczenie w tym roku 2018, kiedy obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Jan Paweł II Wielki papież, pielgrzym, Patron Rodzin, miłośnik gór, filozof, profesor, poliglota, mistyk niech będzie i dla nas osobą motywującą do twórczej i wytrwałej pracy nad sobą.

Wyjątkowym gościem tegorocznej edycji będzie bohater szczególny, o którym jest film „Najlepszy” z roku 2017 – p. Jerzy Górski. Niesamowity i dzielny człowiek, który zwyciężył nie tylko w prestiżowych zawodach dla „ultrasów” ale również wygrał z własną słabością.   

Wobec zbliżających się w tym roku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej - Rosja 2018 w pakiecie startowym znajdziecie szalik kibica w patriotycznych kolorach. Oczywiście w pakiecie znajdzie się również bransoletka – różaniec, bardzo przydatna dla biegaczy, którzy nie lękają się długich dystansów i w modlitwie czerpią siłę i motywację do walki i zwycięstwa z własną słabością.

To Parafia św. Antoniego w Nowej Soli i Bracia Kapucyni po raz szósty organizują w Nowej Soli Bieg do Pustego Grobu. W Krakowie Bracia prowadzą Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, w którym osoby bezdomne mogą otrzymać pomoc w sposób mądry i kompleksowy: łaźnia, pralnia, garderoba, kuchnia, fryzjer, doradztwo zawodowe, ambulatorium, gabinety lekarskie, mieszkania wspierane, poradnia psychologiczno-psychiatryczna i pracownicy socjalni. Z każdego wpisowego na Bieg 5 zł przeznaczone zostanie na dofinansowanie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i pomoc bezdomnym, których w samym Krakowie jest ponad 2 tysiące osób a w całej Polsce prawie 35 tys.

Trwają zapisy na nasz Bieg: tutaj. Limit uczestników ustalono na 900 osób.

Z powodu braku sponsora strategicznego w naszym Biegu i z racji problemów finansowych, z którymi borykaliśmy się w ubiegłych latach, musieliśmy podnieść opłatę startową do kwoty 50 zł. W przypadku biegów komercyjnych i dużego wsparcia ze strony sponsorów można na biegach zarabiać. W przypadku naszego Biegu jest odwrotnie i często trzeba do niego dokładać. Mam nadzieję, że ta niedogodność nie będzie dla Was przeszkodą, aby wziąć udział w tej niesamowitej i wyjątkowej imprezie biegowej.

Dekoracja zwycięzców dokona się w pięknej i sakralnej scenerii kościoła św. Antoniego w Nowej Soli. Nie zabraknie dla biegaczy napojów oraz tradycyjnie będzie serwowany żurek wielkanocny. A wszystko będzie w klimacie wiosenno-wielkanocnym i patriotycznym.

Popularność tego Biegu, szczególny klimat świąteczny i chrześcijański sprawił, że na ponad dwa miesiące przed startem mamy już zapisanych ponad 50% z wyznaczonego limitu uczestników, który ustalono na 900 osób. Pierwszy oficjalny trening szóstej edycji Wielkanocnego Biegu do Pustego Grobu odbędzie się w niedzielę 28 stycznia 2018 roku o godz. 15:30. Drugi trening 25 lutego. W zeszłym roku treningi te skupiały liczbę ok. 70 biegaczy. Mamy nadzieję, że i tym razem nie zabraknie odważnych i chętnych do wspólnej przygody biegowej i treningów przed startem w Biegu.

Zapraszamy do Nowej Soli w Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia 2018 roku na VI Bieg do Pustego Grobu by poczuć radość z tych największych świąt chrześcijańskich, by w tym klimacie patriotycznym, w tym szczególnym dla nas Polaków roku jubileuszowym i w doborowym towarzystwie razem spędzić ten czas we wspólnocie biegowej i nie tylko. Niech zachęcają nas do walki i treningu słowa Patrona tegorocznej edycji Biegu do Pustego Grobu św. Jana Pawła II: "Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie". (Homilia, Warszawa, 1983 r.) Do zobaczenia w Nowej Soli!

 

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska