Przy słonecznej pogodzie w sobotę 6 maja odbyła się Lekcja historii w Warszawskiej Cytadeli. Było to kolejne spotkanie w ramach obchodów Roku bł. Honorata Koźmińskiego.

Muzeum X Pawilonu to szczególne miejsce. W latach 1846-47 bł. Honorat, jeszcze jako student Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, był więźniem aresztu śledczego – X Pawilonu, podejrzany o spiskowanie przeciw władzy rosyjskiej. Tam przeżył swoje nawrócenie, wspierany modlitwą swojej matki. Po wielu latach wrócił do Cytadeli jako kapłan, zakonnik, aby służyć skazańcom w ich ostatniej drodze.

Lekcja Historii rozpoczęła się od Mszy św. Jak w przywitaniu zaznaczył to kierownik Muzeum Jan Engelgard była to pierwsza Msza św. odprawiona na terenie Cytadeli w naszych czasach. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Uczestnicy wysłuchali historii życia bł. Honorata. Po Mszy św. biskup Antoni poświęcił celę bł. Honorata w Muzeum X Pawilonu. Następnie z programem „Pod Biało-Czerwoną Flagą” wystąpił chór męski Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” z Warszawy. Kolejnym punktem programu była lekcja historii w wykonaniu trzech panów: prof. Janusza Odziemkowskiego z UKSW w Warszawie, który barwnie namalował obraz XIX wiecznej Polski i Kościoła, Jana Engelgarda, który wprowadził słuchaczy w historię Cytadeli i zaprosił do zwiedzania Muzeum, a na zakończenie o. Piotra Stasińskiego, który przybliżył rolę kapucynów i bł. Honorata w XIX wiecznej historii naszej Ojczyzny. Była to prawdziwa uczta duchowa i intelektualna.

Plenerowe spotkanie zakończyła rekonstrukcja historyczna przygotowana przez trzy grupy: Grupę Historyczną Niepodległość 1863, Grupę Edukacji Historycznej Reduta Kurpiowska

Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Kompania 1683. Program zatytułowany Ostatnia posługa przedstawiał scenę bitwy powstańców 1863 r. z regularnym oddziałem rosyjskich żołnierzy i pojmanie o. Agrypina Konarskiego, kapucyna. Drugi akt pokazał ostatnią drogę o. Agrypina, w której uczestniczył bł. ojciec Honorat Koźmiński, przygotowujący go na śmierć. Grupom towarzyszył narrator – Jakub Sewerynik, a w postać o. Honorata wcielił się br. Grzegorz Filipiuk.

Podczas spotkania można było zjeść gorącą zupę z polowej kuchni, zwiedził Muzeum X Pawilonu oraz wybrać i zakupić książki z wydawnictw: Serafin, Fronda, Editions Spotkania, a także wydawnictwa poświęcone bł. Honoratowi.

Bogu niech będą dzięki za wspaniałą pogodę, a uczestnikom za udział.

 

 

tekst br. Grzegorz Filipiuk OFMCap/Sekretariat Informacji - Prowincja Warszawska