Wielu kapucynów zgromadziło się dzisiaj, 19 listopada, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, by wraz z biskupami dokonać Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Brat Tomasz Żak, minister prowincjalny, obecny podczas tych doniosłych i historycznych wydarzeń w łagiewnickim sanktuarium zawierzył całą naszą Prowincję Boskiemu Królowi - Jezusowi. Uroczysty akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana naszej ojczyzny stanowi polskie zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Jak podaje Radio Watykańskie:
W homilii wygłoszonej w krakowskich Łagiewnikach bp Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych zauważył, że proklamacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana zobowiązuje. „Nie dopuśćmy do tego, by jedynym owocem podwójnego jubileuszu Miłosierdzia i Chrztu Polski był tylko jakiś zapis w kronikach i annałach – powiedział ordynariusz opolski. – Nie możemy dalej dryfować w kierunku, który oznacza oddalanie się od Boga. Zmiany nie dokona jednak sama proklamacja Jubileuszowego Aktu. Trzeba podjąć dzieło przemiany i uporządkowania życia po Bożemu, na miarę Jezusa i Jego Ewangelii” –  mówił bp Czaja.

Proklamacji Aktu przed Najświętszym Sakramentem dokonał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swoje czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twoje Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie” – czytamy w tekście Aktu.

W wydarzeniu wzięli udział biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy, w tym przedstawiciele władz z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.

Jutro, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana zostanie odczytany we wszystkich parafiach w Polsce.

R. Łączny, KAI/ rv

 

Tekst i zdjęcie za: Radio Watykańskie, 19 listopada 2016 roku

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska


Radio WatykańskieRadio Watykańskie (wł. Radio Vaticana) – rozgłośnia radiowa Stolicy Apostolskiej, powstała 12 lutego 1931 roku. Emituje całodobowe programy w wielu językach, od 1938 roku także po polsku. Audycje rozgłośni zawierają informacje o działalności Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i Kościołów lokalnych oraz wiadomości o charakterze religijno-społecznym z całego świata, a także transmisje modlitwy Anioł Pański, audiencji generalnych i podróży apostolskich Ojca świętego.