Uroczystości pogrzebowe

24 czerwca w kapucyńskim kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Nowej Soli odbył się pogrzeb świętej pamięci ojca Medarda Parysza. Kapucyn Prowincji Krakowskiej odszedł do Pana w 100 roku życia. Był ostatnim żyjącym kapelanem Powstania Warszawskiego. Od blisko 34 lat ojciec Medard posługiwał w parafii św. Antoniego w Nowej Soli. 8 września 2010 roku obchodził 80-lecie życia zakonnego. W 2008 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość ta była połączona z odsłonięciem przez ojca Medarda ronda jego imienia.

W ostatnich chwilach życia świętej pamięci ojcu Medardowi towarzyszyli współbracia ze wspólnoty w Nowej Soli wraz z proboszczem, bratem Grzegorzem Marszałkowskim OFMCap.
Szczególnym przyjacielem i opiekunem ojca Medarda w ciągu ostatnich dwóch lat jego życia był brat Jan Sochocki OFMCap.

W poniedziałek 24 czerwca na pogrzeb przybyło ponad tysiąc osób. Obecna była rodzina z Haczowa, Krosna i Krakowa (od strony brata Edwarda i żyjącej siostry Stefanii). Mszę świętą koncelebrowało ponad 60 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Ceremonii przewodniczył ksiądz biskup ordynariusz Stefan Regmunt oraz Minister Prowincjalny, brat Jacek Waligóra OFMCap, a homilię wygłosił ojciec Jan Sochocki OFMCap. Szczególne podziękowania bracia kapucyni składają obecnemu na pogrzebie biskupowi Stefanowi Regmuntowi, biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu, biskupowi Pawłowi Sosze, księdzu profesorowi Janowi Staniszowi. Nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta: prezydenta Wadima Tyszkiewicza, starosty, Józefa Suszyńskiego, oraz przewodniczącego Rady Miasta, Piotra Szyszki.
Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał specjalnie na tę uroczystość wieniec. Osobiste kondolencje złożył także wojewoda lubawski, Jerzy Ostrouch.
Słowa ostatniego pożegnania na cmentarzu skierowali: dziekan, ksiądz prałat Józef Kocoł i prezydent miasta, Wadim Tyszkiewicz.

Uroczystej procesji i Eucharystii towarzyszyła orkiestra, chór z Pleszówka oraz liczne poczty sztandarowe, między innymi poczet Grupy Historycznej Zgrupowania Radosława ze sztandarem AK Batalionu Zośka oraz Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bracia kapucyni kierują również szczególne słowa wdzięczności ku wszystkim, którzy opiekowali się ojcem Medardem, ku wolontariuszom i pracownikom służby zdrowia, oraz tym, którzy pomogli zorganizować pogrzeb.

Przeczytaj życiorys śp. o. Medarda Parysza i posłuchaj wywiadów zrealizowanych z nim w 2010 r.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Fot. br. Michał Drausz OFMCap/Roman Kowalski


Kapucyński newsletter

Zostań odbiorcą naszego kapucyńskiego newslettera. Biuletyn Informacyjny Kapucynów - BIK. Zapisz się poniżej lub skontaktuj się z nami.

Pobierz ostatnie numery
BIK 189  BIK 190  BIK 191  BIK 192
więcej

Cytaty

Wstęp do naszych domów i mieszkań, jakkolwiek otwartych dla kontaktów z obcymi niech będzie roztropnie i dyskretnie regulowany, aby mogła być zachowana atmosfera sprzyjająca skupieniu, modlitwie i studium. (88.3)

Nowość Wydawnictwa Serafinzobacz
w księgarni:
www.e-serafin.pl

 

Kwitnąca pustynia. Dzienniczek perkusisty

Jan Budziaszek opowiada o swoim pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej w gronie muzyków i organizatorów ewangelizacyjnego koncertu JSJD. Autor opowiada o miejscach związanych z życiem Jezusa, ale i zmaga się ze swoim wypaleniem i pokusą zaprzestania organizacji koncertu. Liczne zdjęcia miejsc świętych sprawiają, że książka ta jest nie tylko do czytania, ale i do oglądania.

 

Głos Ojca Pio

więcej w portalu:
www.glosojcapio.pl

 

Numer 90
listopad/grudzień
2014

KOŚCIÓŁ TAK, BO CHRYSTUS TAK

Jestem w Kościele bo... Mówią: Krzysztof Ziemiec, s. Anna Bałchan, Tadeusz Chudecki

Elżbieta i Krzysztof Zanussi budują kościół

Katolikiem być to nie grzech - Adam Maniura
 

Kapucyni piszązobacz
w księgarnii:
www.e-serafin.pl

 

Koptowie. Staliśmy się śmieciem tego świata

Książka jest owocem dwuletniego pobytu autora w Kairze, gdzie poznał ludzi związanych z Kościołem Koptyjskim. Wprowadzili go oni w niezwykły świat chrześcijaństwa, które pomimo nieustających prześladowań i przeciwności trwa i rozwija się nad Nilem. Jego początki, jak z dumą podkreślają egipscy wyznawcy Chrystusa, sięgają czasów samej Ewangelii.

 

Logowanie