Nuncjusz Migliore w Polsce

W piątek, 10 września, misję nuncjusza apostolskiego w Polsce rozpoczął abp Celestino Migliore.

- Wracam do Polski z wielką przyjemnością. Uważam, że nie ma już takiej szarości, jest więcej kolorów w Polsce – mówił do dziennikarzy zgromadzonych na warszawskim lotnisku abp Celestino Migliore, nowy nuncjusz apostolski w Polsce.

Tuż po przylocie do Warszawy, abp. Celestino Migliore powitali biskupi Prezydium Episkopatu i biskupi diecezjalni stolicy. - Dziękuję za obecność. Wracam do Polski z wielką przyjemnością – powiedział do dziennikarzy po polsku nowy nuncjusz. Zdaniem arcybiskupa, przez te osiemnaście lat, które upłynęły od jego wyjazdu, w Polsce zniknęło wiele szarości, a teraz jest o wiele więcej kolorów. Abp Migliore zapewnił, że pragnie przede wszystkim nawiązać kontakty z przedstawicielami Kościoła i instytucji publicznych, jak też ze świecką wspólnotą katolicką.

- Nuncjusz dla każdego Kościoła lokalnego jest wyrazem żywej łączności z papieżem, z następcą św. Piotra, żywym wyrazem jedności z tym konkretnym Kościołem – wskazuje abp Michalik. - Ten nuncjusz przychodzi już do kraju, który zna, bo pracował tu przy organizacji nuncjatury. I cieszymy się, że mówi po polsku, jest bardzo otwartym człowiekiem, z tego, że chce utrzymać kontakt z Konferencją Episkopatu. Będziemy robili wszystko, by mógł czuć się wśród nas dobrze – zapewnia Przewodniczący Episkopatu.

Dzięki nuncjuszom, Kościół ubogaca się różnymi osobowościami i doświadczeniami. - Ta wymiana to warunek zapewnienia zdrowia doktrynie, nauce Kościoła, spojrzeniu na nowe, trudne problemy, które się wyłaniają np. z nauki społecznej. Żebyśmy umieli dzielić się tym, czym żyje Kościół w innych krajach i ubogać innych tym, co i jak przeżywamy w naszej ojczyźnie – mówi abp Michalik.

Jak podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, abp Migliore z doświadczeniem zarówno europejskim, jak i światowym będzie zaczynem nowych trendów w naszym Kościele. - Przybywa do nas nuncjusz z wielkim doświadczeniem – mówi ks. Kloch, przypominając, że nowy nuncjusz był specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy, potem pracował w Sekretariacie Stanu, a następnie był stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Po wizycie w nuncjaturze apostolskiej, która będzie miejscem pracy abp. Migliore, odwiedził on Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Celestino Migliore na ręce Przewodniczącego Episkopatu przekazał list kard. Bertone. Prosi w nim o życzliwą współpracę biskupów z Nuncjuszem.

Sekretarz generalny bp Stanisław Budzik odmówił modlitwę za Kościół i Ojca Świętego. Arcybiskup Migliore udzielił zgromadzonym pracownikom Sekretariatu Episkopatu pierwszego błogosławieństwa u progu posługi nuncjusza w Polsce. Wraz z Przewodniczącym i Sekretarzem Episkopatu obejrzał salę obrad biskupów, gdzie jest również miejsce przygotowane specjalnie dla niego.

Po południu abp Migliore spotkał się też z abp. Kazimierzem Nyczem, a następnie z kard. Józefem Glempem.

Zobacz także:
List Sekretarza Stanu do abp. J. Michalika, przekazany przez nowego Nuncjusza w Polsce

Źródło: www.episkopat.pl


fot. ks. Józef Kloch/za: www.episkopat.pl

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska
 

Nowość Wydawnictwa Serafinzobacz
w księgarni:
www.e-serafin.pl

 

Seminarium żywej wiary.
Kerygmat dla każdego

Celem tego małego kompendium jest wprowadzenie czytelnika w osobiste przeżycie najważniejszych prawd wiary katolickiej. Książeczka może stanowić osobistą pomoc do codziennej, czterdziestodniowej modlitwy medytacyjnej albo materiał pomocniczy do przeprowadzenia kerygmatycznych rekolekcji ewangelizacyjnych w parafiach bądź różnych grupach przykościelnych.

 

Głos Ojca Pio

więcej w portalu:
www.glosojcapio.pl

 

Numer 94
lipiec/sierpień 2015

DBAJ O CIAŁO!
PIELĘGNUJ DUCHA!

Jak ryby w wodzie. Rozmowa z psychologiem Piotrem Kwiatkiem OFMCap

Co robić, żeby żyć zdrowo? – Mateusz Roman Hinc OFMCap

Mój trener św. Paweł
 

Kapucyni piszązobacz
w księgarnii:
www.e-serafin.pl

 

Koptowie. Staliśmy się śmieciem tego świata

Książka jest owocem dwuletniego pobytu autora w Kairze, gdzie poznał ludzi związanych z Kościołem Koptyjskim. Wprowadzili go oni w niezwykły świat chrześcijaństwa, które pomimo nieustających prześladowań i przeciwności trwa i rozwija się nad Nilem. Jego początki, jak z dumą podkreślają egipscy wyznawcy Chrystusa, sięgają czasów samej Ewangelii.

 

Logowanie